Teoretycznie od 3 lipca 2021 ze wszystkich punktów gastronomicznych powinny zniknąć jednorazowe plastiki takiej jak talerze, sztućce i słomki plastikowe. Niestety Polska jest jednym z tych krajów, które wg. Magazynu Forbes (sierpień 2021) nie zdążyły z wdrożeniem dyrektywy unijnej zwanej „Single use plastics”.

Dyrektywa ta ma za zadanie walczyć z opakowaniami i produktami, które stanowią niemal 30% całego produkowanego na świecie plastiku. Te jednorazowe produkty są główną przyczyną zanieczyszczenia m.in. oceanów.

Jednorazowe plastiki trudne do wyeliminowania

Unijne przepisy mają ograniczyć nie tylko powstawanie i wprowadzanie do obiegu plastikowych jednorazówek, ale spowodować także zwiększenie zbierania opakowań wykonanych z PET do recyklingu, do roku 2029 do 90%. To trudne, ale i konieczne działania.

Niestety w naszym kraju wg danych głównego Urzędu Statystycznego ilość segregowanych odpadów wzrasta zbyt wolno a zbyt duża ilość wciąż trafia na wysypiska lub do spalarni. Jesteśmy w stanie przetworzyć mniej niż 30% wszystkich opakowań wykonanych z plastiku.

Docelowo w Europie ma być wprowadzony zamknięty obieg odpadów. Oznacza to, że do roku 2030 nowe opakowania wprowadzane na rynek w Unii mają pochodzić w 30% z recyklingu, czyli tzw. produktów rPET).

Produkty przyjazne środowisku

Jednym z możliwości ograniczenia jednorazowych plastików jest projektowanie takich produktów i opakowań, które są łatwe do recyklingu biologicznego czy technicznego. Takie wyzwanie podjęło już wiele dużych koncernów i firm, szczególnie w branży napojów. Przecież to właśnie butelki i tego typu opakowania używamy jako jednorazowe szczególnie często.

W Polsce możemy już kupić np. wodę źródlaną w butelkach w całości wykonanych z tworzywa z recyklingu. Możemy też kupić mleko czy sok w kartonie, który wykonany jest z tektury i tworzyw sztucznych na bazie trzciny cukrowej! Trwają też prace na rynku światowym nad stworzeniem butelki z papieru.

Pszesłomki pomagają wyeliminować jednorazowe plastiki

Nasze produkty oraz ich opakowania i naczynia w 100% wpisują się w filozofię stop „single use plastics”. Są przecież naturalne i w pełni biodegradowalne. Nie potrzebne są żadne substancje chemiczne ani sprzęt techniczny. Nasza słomka ulegnie naturalnemu rozkładowi.

Konsumenci w Polsce i na świecie są zdecydowanie za ochroną środowiska i rozwiązaniami, które dbają o środowisko. Szczególnie młodzi ludzie chętnie sortują śmieci, używają przedmiotów wielokrotnego użytku takich jak wielorazowe butelki czy siatki na zakupy.

Cieszymy się, że możemy dołożyć małe ziarenko do wspólnej, ciężkiej pracy zmierzającej do ochrony środowiska i zmniejszenia ilości plastikowych odpadów. Najlepsze jest to, że wszyscy możemy pomóc. Trzeba zacząć od siebie!

Product added to wishlist
Product added to compare.

Nasz sklep korzysta z plików "cookies" aby świadczyc usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. 
Dowiedz się wiecej.