Jak nie marnować jedzenia? Sprawdź swoje menu

Aby zapobiec marnowaniu żywności w Twojej restauracji – zweryfikuj dokładnie menu. Warto przyjrzeć się tej kwestii w kuchni – dosłownie. Właściciele prowadzący restauracje bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, ile żywności się w niej marnuje każdego dnia. Powinni oni razem z pomocą pracowników ustalić efektywny system pracy i szkolenie w zakresie zarządzania produktami. Dzięki temu każdy pracownik będzie mógł mieć realny wpływ na ograniczenie marnowania jedzenia w restauracji.

Zweryfikowanie menu należy zacząć od tego, aby sprawdzić, które dania zamawiane są najrzadziej. Gdy razem z pracownikami dojdziesz do tego, że któreś danie kompletnie nie cieszy się popularnością – pomyśl nad usunięciem go z listy menu. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i przyczynisz się do ograniczenia marnowania żywności. Pamiętaj również o tym, aby unikać nadwyżki produktów. Działaj w myśl zasady, że najstarsze produkty wykorzystujemy w pierwszej kolejności. Rób świadome zakupy. Wykorzystuj każdy produkt do końca.

Określ optymalną ilość porcji

Aby zapobiec marnowaniu jedzenia w restauracji – ustal z szefem kuchni wielkości oferowanych przez Twoją restaurację dań. Najlepiej będzie, gdy zaangażujesz do tej czynności pracowników, którzy działają na pierwszej linii frontu, czyli kelnerów. To oni najczęściej rozmawiają z klientami w Twojej restauracji. Mogą podpytać klientów, którzy zostawiają resztki, oczywiście nie wścibsko, tylko bardziej swobodnie.

Pozostawiane resztki na talerzu nie muszą oznaczać niezadowolenia z serwowanego posiłku. Może to być po prostu efekt zbyt dużej porcji, której klienci nie są w stanie zjeść do końca. Istotne jest wprowadzenie wyboru wielkości dania. Często zdarzają się sytuacje, że porcje oferowane przez Twoją restaurację są zbyt duże, a klienci przychodzą do niej odczuwając tylko „mały głód”. Przez co dochodzi do sytuacji, że resztki są wyrzucane do śmieci.

Idealnym wyjściem z tej sytuacji jest wprowadzenie oznaczeń w menu, dzięki którym klienci będą mogli zdecydować się na konkretną wielkość dania. Takie oznaczenia mogą mieć nazwy: „solidna porcja”, „przekąska między posiłkami” czy „idealne dla dzieci”.

Pamiętaj o tym, że marnując żywność w Twojej restauracji – tracisz własne pieniądze. Tracisz także energię niezbędną do prowadzenia dobrej restauracji. Dlatego rozważ działania, które przeczytałeś w moim artykule. Gwarantuję, że przyniesie to pozytywny efekt w Twojej restauracji. A gdy uporządkujesz sprawy marnowania żywności i zaczniesz z nimi działać – sięgnij po nasze słomki ekologiczne, aby Twoja restauracja żyła w pełni w zgodzie z naturą.

Nie marnuj jedzenia! Zacznij działać.

 

Product added to wishlist
Product added to compare.

Nasz sklep korzysta z plików "cookies" aby świadczyc usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. 
Dowiedz się wiecej.