Jak nie marnować jedzenia z kolacji wigilijnej?

Świąteczny stół jest zawsze zaopatrzony w przeróżne potrawy i przekąski, które najczęściej po okresie świątecznym wyrzucamy do śmietnika. Jak temu zapobiec? Jak nie marnować jedzenia w Święta Bożego Narodzenia? Dokładnie zaplanuj swoje zakupy i przygotuj mniejszą ilość jedzenia.

Przed przygotowywaniem świątecznych posiłków zastanów się nad tym, ile osób Cię odwiedzi. Następnie przygotuj tyle jedzenia, ile będzie gości. Nie ma potrzeby przygotowywać większej ilości posiłków. Nie każdy z Twoich gości wszystko zje – pamiętaj o tym.

Ekoświęta w Twoim domu  

Jeśli po Świętach Bożego Narodzenia w Twoim domu zostanie spora ilość żywności, nie wyrzucaj jej! Są osoby, które potrzebują jedzenia – pomóż im! W niektórych miastach Polski istnieją specjalne lodówki, w których można zostawić jedzenie. Osoba potrzebująca na pewno się znajdzie, a Ty będziesz miał czyste sumienie.

Gdzieniegdzie organizowane są również zbiórki żywności, która została po Świętach Bożego Narodzenia. Lepiej się podzielić, niż zmarnować. Pamiętaj o tym, aby robić wszystko z głową. Jedzeniem pozostałym ze Świąt możesz podzielić się również z rodziną i przyjaciółmi.

Ekologiczny dom w Święta Bożego Narodzenia

Wiesz, jak możesz nie marnować jedzenia pozostałego ze Świąt Bożego Narodzenia? Aby nie wyrzucać nadmiaru jedzenia, możesz w łatwy sposób wykorzystać je do innych dań. Ryby, które pozostały z kolacji wigilijnej świetnie sprawdzą się do różnego rodzaju past.

Mięso możesz wykorzystać do przyrządzenia omletów, żurku czy innych dań. Mięso pieczone będzie doskonałym pomysłem na zrobienie pasztecików. Natomiast jeśli po świętach masz nadmiar warzyw – przygotuj ulubioną sałatkę dla całej rodziny. Gdy w lodówce zalegają Ci owoce – wykorzystaj je do przyrządzenia różnorodnych koktajli czy sałatek owocowych.

Pomysłów na recykling kulinarny jest wiele. Wystarczy odrobina chęci i samozaparcia. Gdy postanowisz dać drugie życie potrawom, które pozostały ze Świąt Bożego Narodzenia – będziesz miał czyste sumienie, że nic nie zostało zmarnowane.

Ekoświęta – przechowywanie potraw wigilijnych

Wszystkie potrawy, które przygotowałeś na Święta możesz przechowywać przez długi okres czasu. Jedzenie z kolacji wigilijnej może trafić do Twojej zamrażarki nawet na kilka miesięcy. W tym celu zrób dodatkowe miejsce w zamrażarce na potrawy, które nie zostały zjedzone podczas Świąt. Do zamrożenia nadają się niemal wszystkie owoce oraz warzywa. Gdy wykonasz ten krok – unikniesz marnowania jedzenia po Świętach Bożego Narodzenia.

Pamiętaj o tym, że istnieje wiele pomysłów na walkę z marnowaniem jedzenia. Kilka z nich przedstawiliśmy powyżej. Lepiej jest się podzielić z osobami potrzebującymi bądź zamrozić jedzenie niż wyrzucić do śmietnika. Rób przemyślane zakupy i przyrządzaj potrawy z głową, a jedzenie ze świątecznego stołu nie zostanie zmarnowane. Wesołych Świąt!

Product added to wishlist
Product added to compare.

Nasz sklep korzysta z plików "cookies" aby świadczyc usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. 
Dowiedz się wiecej.