Czy recykling plastiku to ściema?

Obecnie oczy ekologów w dużej mierze są skierowane ku nadmiernemu wykorzystaniu plastiku. Pszeslomki również trzymają rękę na pulsie w tej sprawie. Coraz częściej można poczytać o smutnych wieściach, mówiących o tym, że recykling tworzyw sztucznych, do którego wszyscy staramy się bardzo przykładać, to zwyczajna ściema. Jak jest naprawdę?

Kiedy tworzyliśmy naszą firmę, przyświecał nam jeden cel – pozbyć się jednego z najbardziej problematycznych odpadów – plastikowych słomek do napojów. Nasze ekologiczne rurki ze słomy nie zaśmiecają środowiska, są w 100% naturalne, kompostowalne i biodegradowalne. Połączyliśmy właściwości użytkowe z ekologicznymi – słomki wykonane z pszenicy są wytrzymałe, nie rozmiękają, mogą być wykorzystywane do picia gorących napojów, a w dodatku są nieszkodliwe dla środowiska. Dlaczego pozbycie się plastikowych odpadów jest dla nas tak ważne?

Bardzo często okazuje się, że oznaczenie zamieszczane na produktach, mówiące o tym, że opakowanie nadaje się do recyklingu, jest fałszywe. Wiele zakładów zajmujących się recyklingiem nie jest w stanie przetwarzać odpadów wykonanych ze zmieszanych tworzyw sztucznych. Część dużych korporacji, które w dużym stopniu są odpowiedzialne za globalną produkcję plastiku próbuje przerzucić tę odpowiedzialność na konsumentów.

Fakty są takie, że od 1950 roku zostało wyprodukowanych aż 6,3 biliona kilogramów odpadów z plastiku, z czego zaledwie ok. 9% zostało poddane recyklingowi. Problem jest o tyle poważny, że większość plastiku może być odzyskana tylko raz, ponieważ zbyt szybko ulega degradacji. Ponadto, recykling tworzyw sztucznych jest dużo droższy od wprowadzania nowego plastiku na rynek, co sprawia, że mało międzynarodowych korporacji jest nim rzeczywiście zainteresowanych.

Co możemy zrobić? Na początek wystarczyłoby, żeby każdy z nas, na tyle, na ile może, zrezygnował z plastikowych opakowań i gadżetów. Zamiast wody mineralnej w plastikowych butelkach, wybierz dzbanek filtrujący wodę kranową, unikaj plastikowych sztućców i talerzy i postaw na nasze ekologiczne słomki, które są naturalnym produktem stworzonym z pszenicy, bez grama plastiku.

Product added to wishlist
Product added to compare.

Nasz sklep korzysta z plików "cookies" aby świadczyc usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. 
Dowiedz się wiecej.