Bioplastik – czy to dobre rozwiązanie?

Nadmierne wykorzystywanie i marnotrawienie plastiku na świecie jeden z grzechów głównych człowieka.  Dlatego też pytanie jak wyeliminować lub znacząco ograniczyć plastik to ważny temat nie tylko dla współczesnych ekologów, ale i dla nas konsumentów.

Nabywcy plastikowych opakowań i akcesoriów wciąż szukają ekologicznych, ale i nie drogich alternatyw. Jedną z propozycji zastępczych materiałów jest bioplastik, który jest wykorzystywany także do produkcji słomek. Postanowiliśmy sprawdzić, czym jest bioplastik, czy jest naprawdę ekologiczny i jak wypada w porównaniu ze słomą, której używamy my.

Bioplastik i jego cechy

Czym jest bioplastik i co go wyróżnia od zwykłego plastiku?

Bioplastik jest często nazywany organicznym tworzywem sztucznym. W przeciwieństwie do tradycyjnego plastiku nie pochodzi on od ropy naftowej, ale jest produkowany z odnawialnych źródeł, takich jak skrobia kukurydziana czy oleje roślinne.

Może być także wytwarzany na bazie zużytych tworzyw sztucznych z wykorzystaniem mikroorganizmów. Mówiąc w skrócie, tradycyjny plastik jest produkowany z paliw kopalnych, a bioplastik – w większości z pochodnych cukru.

Bioplastik i jego rodzaje

Bioplastiki można podzielić na dwie grupy – trwałe i biodegradowalne. Te pierwsze można poddać recyklingowi, a te drugie należy wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. W praktyce opakowania z trwałego bioplastiku są poddawane recyklingowi pod warunkiem, że służyły do przechowywania żywności. Jeśli były przeznaczone do przechowywania chemii gospodarczej czy kosmetyków to niestety nie ma możliwości ponownego ich wykorzystania. A to spory odsetek takich opakowań.

Słomki z bioplastiku

Recykling opakowań z bioplastiku biodegradowalnego

Niestety problemem jest to, że opakowania z PLA, które są nazywane biodegradowalnymi, w istocie wymagają spełnienia szeregu specjalistycznych warunków, aby się rozłożyły. Właściwie odpowiednią wilgotność, temperaturę i właściwą dawkę światła można otrzymać tylko i wyłącznie w kompostowni przemysłowej.

Ostatecznie opakowanie, które jest oznaczone jako biodegradowalne, zamiast w kompostowniku, ląduje w koszu na odpady zmieszane. Choć bioplastik wydaje się być lepszą alternatywą dla tradycyjnego plastiku, wątpliwości dotyczące segregacji odpadów z tego tworzywa oraz szereg warunków, jakie są wymagane do kompostowania biodegradowalnego bioplastiku, nadal nie jest to idealny materiał w myśl strategii ecofrendly.

Rurki z bioplastiku czy słomy?

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty związane z recyklingiem bioplastikowych rurek stwierdzamy, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wykonywanie opakowań i słomek do napojów z wykorzystaniem w 100% naturalnego materiału, np. słomy.

Ekologiczne słomki wykonane z pszenicy można ze spokojem wyrzucić do kompostownika lub nawet pozostawić na trawie. Są one zarówno kompostowalne, jak i biodegradowalne, nie pozostawiając miejsca na jakiekolwiek wątpliwości co do ich ekologiczności. Przetestuj nasze słomki ze słomy i zobacz jakie są wygodne w użyciu. Na początek polecamy opakowanie za przysłowiowego piątaka - zamów już dziś słomki ekologiczne 20 szt.

 

Related products

Słomki do napojów

Słomki ekologiczne 20 sztuk

Pszesłomki
Pszeslomki20
6,50 zł
Pierwsze słomki przyjazne planecie! Bezpieczne w użyciu z gorącymi i zimnymi napojami, a co najważniejsze – nie nasiąkają i nie robią się miękkie.
Słomki do napojów

Słomki ekologiczne 50 sztuk

Pszesłomki
Pszeslomki50
9,99 zł
Pierwsze słomki przyjazne planecie! Bezpieczne w użyciu z gorącymi i zimnymi napojami, a co najważniejsze – nie nasiąkają i nie robią się miękkie.
Product added to wishlist
Product added to compare.

Nasz sklep korzysta z plików "cookies" aby świadczyc usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. 
Dowiedz się wiecej.