Co się dzieje z zużytymi słomkami do picia?

Zdecydowaliśmy się na produkcję ekologicznych słomek ze słomy ze względu na to, że słomki z plastiku stanowią jeden z najbardziej problematycznych odpadów na świecie. W Polsce każdego dnia na śmieci trafiają nawet 3 miliony plastikowych rurek do napojów. Są one trudne do ponownego przetworzenia i bardzo często zaśmiecają plaże i oceany. Postanowiliśmy sprawdzić, co dzieje się po wyrzuceniu do kosza w przypadku obu słomek – tych plastikowych i naszych, wykonanych ze słomy.

Słomka z tworzywa sztucznego to produkt jednorazowy, który służy nam maksymalnie 20-30 minut. Niektórzy uważają, że napój pity przez słomkę lepiej smakuje i pozwala się zrelaksować. Należy jednak pamiętać, że to chwilowa przyjemność, a po wypiciu drinka plastikowe rurki w najlepszym wypadku lądują w koszu na śmieci, w najgorszym – gdzieś na trawie, w wodzie albo porzucone na plaży.

Dla fanów słomek do picia mamy jednak dobrą wiadomość – wyprodukowaliśmy słomki, które są wykonane w 100% z naturalnego materiału. Jak to działa? Rolnicy uprawiają zboże, dla siebie zabierają ziarna, a nam pozostawiają słomę, z których wykonujemy ekologiczne słomki do picia. Słoma z łodyg pszenicy jest materiałem w 100% biodegradowalnym i kompostowalnym. Pszesłomki możesz wyrzucić swobodnie do kompostownika lub pojemnika na bio odpady. 

Słomiana rurka nie zawiera ani grama plastiku czy bioplastiku i po wyrzuceniu ulega całkowitemu rozkładowi samodzielnie bez dodatkowych bodźców. Plastikowe słomki rozkładają się około 200 lat, a w dodatku pozostaje po nich szkodliwy mikroplastik, który przenika do wody, ziemi i powietrza. W zasadzie okres 200 lat jest uznawany za przewidywany minimalny okres rozpadu, ponieważ wszystko zależy od warunków, w których rozkłada się taka słomka – inaczej to będzie wyglądało, jeśli słomka wyląduje na wysypisku śmieci, a inaczej kiedy zostanie wyrzucona do oceanu.

Kolejnym problemem dotyczącym zarządzania zużytymi słomkami jest to, że trudno je przetworzyć. Bardzo często ze względu na swój charakterystyczny kształt i niewielki rozmiar są one odrzucane przez firmy zajmujące się recyklingiem. W efekcie zużyte plastikowe słomki zalegają na plażach, w oceanach czy też latami rozkładają się na wysypiskach. Według szacunków naukowców na samych nabrzeżach może zalegać ponad 8 mld plastikowych słomek.

Jeśli los zwierząt i piękno planety nie są Ci obojętne, zamień trudne do przetworzenia plastikowe słomki na w 100% naturalne rurki do napojów wykonane ze słomy. Ekologiczne słomki z pszenicy są bezpieczne dla zdrowia, ponieważ nie zawierają szkodliwego mikroplastiku. Pamiętaj również o właściwym segregowaniu wszystkich plastikowych odpadów i o zabieraniu ze sobą śmieci z lasu, plaży czy parku.

Product added to wishlist
Product added to compare.

Nasz sklep korzysta z plików "cookies" aby świadczyc usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. 
Dowiedz się wiecej.