Plastik jest ogólnodostępny. Produkuje się z niego już prawie wszystko: ubrania, tekstylia, meble, opakowania na żywność. Ostatnio jeszcze doszły też maseczki, które aktualnie zaczynają już zalegać na dnie oceanów, niszcząc to, co daje nam Matka Ziemia. Tony plastiku można znaleźć w oceanach. Niestety, przez to giną także morskie zwierzęta. Takie działanie powoduje powolną destrukcję naszej planety.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ograniczenie plastiku nie jest możliwe. Zaskoczę Cię – można to zrobić. Wystarczy nieco zmienić perspektywę, zacząć od własnego podwórka, zmieniając codzienne wybory. Zastanawiasz się – jak ograniczyć plastik w domu? Na szczęście zamienników plastiku jest coraz więcej!

Eliminacja plastiku w domu

Jak to się stało, że plastik stał się wszechobecny?

Plastik to bardzo ogólne określenie na tworzywa sztuczne. Najpopularniejsza grupę można także znaleźć pod nazwą „polimery syntetyczne”. Zostały sztucznie wytworzone przez człowieka. To grupa materiałów, która na dobre zagościła w naszym codziennym życiu. Z prostego powodu – są łatwe w przetwórstwie oraz tanie.

Plastik – jakie są jego największe wady?

Dwiema, największymi wadami plastiku jest to, że bardzo długo się rozkładają i nie wymyślono jeszcze odpowiedniego sposobu na jego recyklingowanie. Ponadto można spotkać coraz więcej badań, które pokazują negatywny wpływ plastiku na zdrowie człowieka.

Mikroplastik można już znaleźć wszędzie – zarówno w deszczówce jak i w naszym jedzeniu. Zastanawiasz jak to się dzieje? Chociażby poprzez pranie ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów takich jak na przykład akryl lub poliester. Podczas prania uwalniają się mikrocząsteczki plastiku, które w konsekwencji trafiają do mórz i oceanów. To samo podczas prysznica. Należy zwracać uwagę na skład kosmetyków. Można się zdziwić, ale wiele z nich zawiera plastik i jego pochodne.

Plastik free

Małe kroki to klucz do sukcesu w ograniczeniu plastiku

To właśnie codzienne wybory mają wpływ na to w jakiej kondycji będzie nasza planeta. Może Ci się wydawać, że jedna osoba świata nie zmieni. Nic bardziej mylnego. Zmieniając swoje codzienne wybory i nawyki możemy także inspirować innych do zmian! Najgorsze są jednorazowe przedmioty, które po użyciu trafiają do kosza. Tak naprawdę w każdym pomieszczeniu w domu jesteś w stanie zamienić jednorazowe na wielorazowe. Na początku zacznij od kuchni i łazienki. Jednak idąc za ideą less waste najpierw zużyj to co masz, potem kupuj nowe.

Po pierwsze: zrezygnuj z wody butelkowanej

Ten kto wymyślił wodę w butelce, powinien dostać medal. Jeżeli wydaje Ci się, że woda butelkowana jest lepsza od popularnej kranówki, to możesz się zaskoczyć. W większości miejsc w naszym kraju, woda płynąca z kranu jest zdatna i bezpieczna do picia. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu przeszkadza Ci jej smak – możesz zainwestować w dzbanek filtrujący, specjalistyczny filtr do wody, który podłącza się pod zlewem. Najprostszą opcją jest butelka z filtrem, którą możesz mieć zawsze przy sobie. Filtry należy wymieniać co miesiąc a producenci danej marki zobowiązani są do ich recyklingu (to samo w przypadku filtrów pochodzących z dzbanka).

Po drugie: plastikowe słomki zamień na słomki naturalne

Słomki to świetny dodatek do drinków. Szczególnie latem. Na szczęście na rynku można znaleźć coraz więcej propozycji, tworzonych z myślą o środowisku. Na co dzień warto postawić słomki ekologiczne, które mogą służyć bez szkody dla środowiska.

Podobnie podczas imprezy w ogrodzie, lepiej sprawdzą się biodegradowalne i kompostowalne ekologiczne słomki ze słomy pszenicznej, takie jak nasze pszesłomki. Chociażby ze względów higienicznych. Ich zaletą jest to, że nie rozmakają. Sprzątając po imprezie można wrzucić je do bio odpadów lub do ogródkowego kompostu, zamiast do plastiku. Ekologiczne słomki szybko ulegną rozkładowi.

Słomki naturalne

Po trzecie: jednorazowe siatki zamień na materiałowe torby

Pewnie w każdym polskim domu można znaleźć plastikową torbę na zakupy. Kupowanie ich nie jest okej, ponieważ często po powrocie z zakupów wyrzucane są prosto do kosza. Lepszym rozwiązaniem jest używanie ich wielokrotnie, do momentów aż nie będą już zdatne do użytku. Dzięki temu nie tylko planeta będzie Ci wdzięczna, ale także Twój portfel.

A jak już zużyjesz wszystkie plastikowe torby na zakupy, zainwestuj w wielorazowe i materiałowe. Ekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie uszycie ich samemu. Wbrew pozorom kupowania gotowych, bawełnianych toreb także nie jest przyjazne dla środowiska. Lepiej wykorzystaj to co już masz. Przy okazji możesz także uszyć woreczki na owoce i warzywa. W końcu stara firanka i poplamiony t-shirt zyskają nowe życie!

Po czwarte: zamiast plastikowych opakowań, używaj szklanych

Najlepszą alternatywą dla plastikowych pojemników na żywność są szklane. Powodów jest wiele, przede wszystkim są trwalsze od plastiku i lepiej konserwują żywność. Co więcej, szkło poddawane jest recyklingowi. Jeżeli jednak nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów. Wykorzystaj to, co już masz. To także dobra okazja, aby pokochać słoiki. Doskonale nadają się do mrożenia, oraz do przechowywania żywności nie tylko w lodówce, ale także na półkach. To organizer w duchu zero waste. Świetnie sprawdzi się do przechowywania sypkich produktów takich jak kasze, makarony i przyprawy.

Szklane butelki zamiast plastikowych

Powiązane produkty

Słomki do napojów

Słomki ekologiczne 20 sztuk

Pszesłomki
Pszeslomki20
6,50 zł
Pierwsze słomki przyjazne planecie! Bezpieczne w użyciu z gorącymi i zimnymi napojami, a co najważniejsze – nie nasiąkają i nie robią się miękkie.
Słomki do napojów

Słomki ekologiczne 50 sztuk

Pszesłomki
Pszeslomki50
9,99 zł
Pierwsze słomki przyjazne planecie! Bezpieczne w użyciu z gorącymi i zimnymi napojami, a co najważniejsze – nie nasiąkają i nie robią się miękkie.
Product added to wishlist
Product added to compare.

Nasz sklep korzysta z plików "cookies" aby świadczyc usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. 
Dowiedz się wiecej.